tu jesteś: główna / prawo
Prawo budowlanePrawo budowlane to zbiór norm prawnych regulujących działalność obejmującą sprawy projektowania, budowy i nadzoru, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określających zasady działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach.

Ponadto reguluje sprawy związane z:
-ochroną środowiska podczas działań związanych z wykonywaniem rozbiórek, wznoszenia nowych obiektów i ich utrzymania,
-miejscem realizacji inwestycji i sposobem uzyskiwania pozwolenia na budowę oraz rozbiórkę, a także określeniem rodzajów robót budowlanych i budów nie wymagających pozwolenia na budowę
-oddawania obiektów budowlanych do użytkowania
-prowadzeniem działalności zawodowej osób związanych z budownictwem (uprawnień do wykonywania samodzielnych funkcji w budownictwie, tzw. uprawnienia budowlane) i ich odpowiedzialnością karną i zawodową

-prawami i obowiązkami uczestników procesu budowlanego
-postępowaniem w wypadku katastrofy budowlanej

Jednolity tekst ustawy Prawo Budowlane został ogłoszony w Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118. Zmiany do ustawy jw. ogłoszono w Dz. U. z 2006r. Nr 170, poz. 1217, art.41.

Najważniejszym aktem wykonawczym wydanym z upoważnienia zawartego w ustawie Prawo Budowlane jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002r. Nr 75, poz. 690, zmiany: Dz. U. z 2003r. Nr 33, poz.270, Dz. U. z 2004r. Nr 109, poz. 1156)
Prawo budowlane

polityka prywatnosci
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją